Maciej Grelewicz

Nowości

Dom Kultury

Praga, Czechy

konkurs, 2014

 

Ambicją projektu, położonego w pięknym, zabytkowym otoczeniu jest zachowanie wartości miejsca, w którym powstał. Przeznaczona na dom kultury działka usytuowana jest w samym sercu Hloubětínu - zabytkowej dzielnicy Pragi. W pobliżu znajdują się: wpisany do rejestru zabytków kościół św. Jerzego, ogrody Zamku Hloubětín i folwark 'Dwór Krzyżowców'. Kościół (graniczący z działką od południa) i folwark (położony po przeciwnej stronie ulicy Hloubetinskiej) stanowią dominanty obszaru, wyróżniające się zarówno kubaturą, jak i jakością architektury. Pozostali sąsiedzi to dość proste, relatywnie niewielkie budynki, z maksymalnie dwiema kondygnacjami naziemnymi.

 

Dom kultury wpisuje się w to malownicze otoczenie - podobnie jak wszystkie obiekty wokół ma skośny dach z okapami, pokryty czerwoną ceramiczną dachówką. Zadaszenie jest najbardziej charakterystyczną częścią budynku - zastosowanie tego prostego gestu mimiki silnie spaja projekt z otoczeniem. "Zabytkowy" dach kontrastuje z całkowicie transparentną elewacją poziomu wejściowego. Niższy poziom, z ulicy widoczny jako jednolita betonowa ściana, jest częściowo zatopiony w ziemi zmniejszając optycznie kubaturę budynku.

 

Podobnie jak większość okolicznych budynków (oprócz kościoła i folwarku) dom kultury ma kompaktowy rzut. Główne wejście zlokalizowane jest na górnej kondygnacji - szklana ściana kurtynowa zaprasza przechodniów do odwiedzenia budynku i zaangażowania się w życie lokalnej społeczności. Rzut tego poziomu jest bardzo elastyczny - zlokalizowane tam kawiarnia i wielofunkcyjna sala, mogą łatwo zmienić swoją funkcję. Kawiarnia na 50 miejsc stanowi również foyer, recepcje i punkt informacyjny. Powierzchnia ta może być również przekształcona w przestrzeń wystawienniczą, przestrzeń do wspólnej pracy lub dostosowana do innej funkcji ważnej dla lokalnej społeczność. Taras kawiarni, stanowiący jej naturalne rozszerzenie w okresie letnio-wiosennym, otwiera się na ogród Zamku Hloubětín. Wielofunkcyjna sala na 100 miejsc może służyć do nieformalnych spotkań, organizacji wydarzeń społecznych (wesela, uroczystości, bale), dyskusji, wystaw i kursów. Kawiarnia i sala oddzielone są jedynie zasłonami, co pozwala w łatwy sposób przekształcić całe piętro w jedną całkowicie otwartą przestrzeń. Na poziomie -1 (częściowo ukrytym pod ziemią) znajdują się: lokalny oddział biblioteki publicznej, toalety i pomieszczenia techniczne. Biblioteka otwiera się na patio połączone drewnianymi schodami z ogrodem - w cieplejsze dni schody mogą pełnić funkcję zewnętrznych siedzisk.