Maciej Grelewicz

Nowości

Dom z cegły

Łódź, Polska

konkurs, 2014

 

Projekt jest prostym, piętrowym domem podmiejskim, zaprojektowanym dla rodziny z dwójką dzieci. Program funkcjonalny jest podzielony w czytelny sposób na część dzienną z garażem, usytuowaną na parterze i strefę nocną, zlokalizowaną na piętrze. Różnica powierzchni obu pięter pozwoliła stworzyć duży taras, o południowo-zachodniej ekspozycji, dostępny bezpośrednio ze wszystkich sypialni. Przestrzeń ta jest połączona zewnętrznymi schodami z tarasem części dziennej.

 

Budynek został zmaterializowany w bardzo konsekwentny sposób - wszystkie ściany i tarasy zbudowane są z cegły pochodzącej z recyclingu. Na zewnątrz ma ona naturalną czerwoną barwę, a wewnątrz została pomalowana na biało. Pomieszczenia prywatne (łazienka rodziców) oraz wymagające ograniczonej ilości światła (garaż) mają okna pokryte perforowanym wątkiem ceglanym. Podłogi wewnątrz budynku wykonane są ze szlifowanego betonu.

 

W obiekcie wykorzystano kilka rozwiązań z budownictwa pasywnego - budynek ma prostą, zwartą bryłę, a ilość otworów okiennych powiązana jest z jego orientacją: południowa fasada przepruta jest dużymi otwarciami, maksymalizując zyski cieplne pochodzące z promieni słonecznych, a fasada północna jest prawie całkowicie nieprzezierna. Komunikacja (przedsionek, schody, korytarze) zlokalizowana jest od północy tworząc bufor termiczny dla strefy dziennej i sypialni. Materiały użyte w projekcie: cegły (ściany) i beton (podłoga) znakomicie magazynują ciepło - pochłaniają je w ciągu dnia i uwalniają w nocy.