Maciej Grelewicz

Nowości

Dom z ziemi

Luanda, Angola

konkurs, 2014

 

Celem projektu było stworzenie budynku prostego, ekonomicznego w wykonaniu i eksploatacji, "wtopionego" w otoczenie, m.in. poprzez użycie lokalnych materiałów.

 

W gorącym angolańskim klimacie ochrona mieszkańców przed promieniami słonecznymi i zapewnienie im względnego komfortu termicznego należą do najważniejszych zadań stawianych przed architektem. W projekcie wszystkie otwory w elewacji umieszczone są pod głębokimi nadwieszeniami, co ogranicza penetrację promieni słonecznych, jednocześnie zapewniając wizualny kontakt z otoczeniem. Wąski rzut budynku i umiejscowienie różnego rodzaju otworów (drzwi, otwieralne okna i kraty) po dwóch przeciwległych stronach każdego pokoju zapewnia naturalną wentylację i znacznie niweluje konieczność korzystania z aktywnych systemów chłodzących.

 

Część dzienna i nocna budynku zostały oddzielone dużym, zadaszonym tarasem stanowiącym "serce" domu (zwłaszcza wieczorami i w zimniejszych miesiącach). Cały obiekt wraz ze wszystkimi tarasami pokryty jest płaskim, betonowym dachem, którego jasna barwa odbija promienie słoneczne, dodatkowo ograniczając zapotrzebowanie na chłodzenie budynku. Ściany wykonane są z ubitej ziemi (rammed earth), materiału podobnego do używanych w tradycyjnych chatach afrykańskich - ziemi i błota. Budulec ten jest łatwo dostępny, ekologiczny i stanowi znakomitą izolację termiczną. Użycie lokalnego piasku w naturalny sposób wiąże wizualnie budynek z otoczeniem.